Monika Marešová
Business Analyst, Risk Consulting
I když se Monika původně chtěla stát marketérkou, před rokem ji její kariérní cesta zavedla do našeho týmu Information Technology Advisory (ITA), kde začala působit na pozici Business Analyst. Přečti si, proč si vybrala KPMG, potažmo právě tento tým nebo jaká je vazba mezi IT a finančním auditem.
Minulé léto jsem dokončovala studium na VŠE, obor informační management, a přemýšlela jsem, kam dále budou směřovat mé kariérní kroky. V té době jsem zvažovala tři možnosti. Za prvé, přejít na plný úvazek ve společnosti, kde jsem pracovala dva roky při škole, v oddělení retention marketing, ale už jsem zde neviděla příležitosti a podporu pro další rozvoj. Druhou možností bylo zůstat v marketingu, ale hledat jinou společnost. A třetí možností, kterou jsem vnímala jako největší výzvu, bylo najít si práci v IT auditu i bez předešlých zkušeností, pouze s teorií získanou ve škole.
Jak je teď už jasné, třetí možnost byla cesta, pro kterou jsem se rozhodla. Proč si to taky dělat jednoduché, když to jde složitě. Navíc pocit neznáma a určitého nepohodlí je jediná možnost, jak rozšiřovat hranice své komfortní bubliny.
Výběr Big 4 společnosti, kde bych zkusila své štěstí, byl výsledkem více intuitivního nežli analytického procesu. Z toho, jak na mě působila marketingová komunikace (tu jsem uměla ocenit :D) si mě KPMG získala nejvíce, a tak jsem hledala práci tady. Pozic a oddělení v rámci KPMG je mnoho, ale jak jsem již zmínila, já hledala spojitost s IT auditem. Důvodem je, že jsem na VŠE absolvovala předmět IT audit, který mě zaujal z vícero důvodů. To, že odborníků v této oblasti je málo, IT a s ním spojená bezpečnost se stále rozvíjí a účetnictví a další byznys data už dávno nejsou jen na papíře, mě přesvědčilo vydat se touto cestou. Někdo přeci musí kontrolovat a pomáhat firmám s tím, zdali mají správně nastavené IT prostředí dle standardů a best practise. Zároveň ten někdo nemusí nutně umět programovat.
Účetnictví se už dávno nedělá na papírech, ale je řešeno v robustních systémech, na které je často napojeno mnoho dalších. Navzájem si vyměňují velké množství dat, vstupují do nich uživatelé, postupně se vyvíjí a současně musí být chráněny před vnějšími i vnitřními vlivy. Oddělení finančního auditu se ale potřebuje ujistit o tom, že tyto pro ně důležité systémy fungují správně, finanční výkazy odráží reálný obraz a nedochází v nich k žádným nechtěným únikům a neoprávněným zásahům. Proto potřebují spolupracovat se specialisty z IT advisory, aby jim s touto oblastí vypomohli a své zjištění v rámci testování IT prostředí řádně zdokumentovali.
Po vyzkoušení vstupních testů v aplikaci Test2job jsem zaslala CV. Kolegyně z PPC (interní označení pro HR) se ozvaly velice brzy a domluvily jsme se spolu na následných krocích, online testu, termínu na případovou studii a navazujícím online pohovoru. V kombinaci proměnných jako jsou štěstí, znalosti a vzájemné sympatie jsem dostala nabídku. Papíry jsem podepsala, ale absolutně jsem netušila, do čeho jdu. Zkušenosti jsem neměla žádné, pouze odhodlání a zvídavost poznat nové lidi a učit se novým věcem. První týdny po nástupu jsem absolvovala několik úvodních školení, seznámila se s kolegy a poté už se začleňovala do práce na IT auditech, testování journal entries a ITA projektech, ale o tom více příště.
I přesto, že jsem měla IT vystudované, tak většinu věcí jsem se naučila až v praxi. Škola mi dala teoretické povědomí o tom, proč je IT audit důležitý, jaké jsou využívané frameworky, analytické myšlení a terminologii spjatou s IT. V týmu ovšem máme mnoho kolegů a kolegyň, kteří nemají vystudované IT, jelikož pro práci v ITA to není podmínkou.
Obecně musím říct, že to byl velmi intenzivní rok a přirovnání k jízdě na horské dráze není vůbec od věci. Chvíle prvotní euforie a nadšení vystřídaly v sezóně pocity beznaděje. Jenže narozdíl od školy v tom nikdy nejsi sám. Kolegové ti vždy pomohou a společnými silami to dotáhnete do zdárného konce. Odměnou je pak možnost mít poměrně hodně volna během léta a načerpat energii. A jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí. To, že práce ve velké čtyřce není jednoduchá jsem čekala, ale nevěděla jsem v čem konkrétně. I po zkušenosti se mi to těžko vysvětluje, protože jak by určitě řekli i kolegové, člověk si tím musí projít, aby pochopil, o čem to je. Musíš se učit novým věcem, ale hlavně poznat sám sebe, jak dokážeš fungovat pod stresem a organizovat si práci a čas. Kdybych měla přeci jen něco poradit, tak že hlavní je komunikovat a ptát se na věci, které neznáš a nerozumíš jim.
Pokud i ty přemýšlíš, kam dál v pracovním životě a IT směr tě zaujal, zašli nám své CV. Hlavní je se nebát a zkoušet nové věci, na které si ze začátku netroufáš.
Business Analyst, Risk Consulting