Zpět na články

Holky v IT: Když víš, o čem mluvíš, respekt si získáš

Iva Vondrová k nám nastoupila čtyři roky zpátky, a to ještě při studiích na Fakultě informatiky a statistiky na VŠE. Dnes je z ní associate manažerka týmu Information Technology Advisory (ITA). Nejen o stereotypech a tom, jak si jako holka v IT získat respekt, mluví v novém rozhovoru.

Ivo, v rámci oddělení Risk Consultingu jsi součástí týmu ITA. Čím se tento tým zabývá?

Agenda našeho týmu je poměrně rozmanitá. Máme na starost IT audit, datovou analýzu, zakázky související s kybernetickou bezpečností a projekty s přesahem do IT.

Takže jsi ajťák?

IT mám vystudované a pracuji v IT, což jsou dobré předpoklady pro označení ajťák, ačkoli ajťáka to z člověka nutně dělat nemusí. Zároveň je nutné říct, že ajťák není synonymum pro člověka, který prosedí celé dny ve vytahané mikině v místnosti bez oken, kóduje si ponořený do svého vlastního světa a úplně postrádá sociální inteligenci.

To je asi poměrně častá představa, viď?

Ano, jedno z klišé a stereotypů.

Když jsme u těch stereotypů. Holka a IT, vnímají to v dnešní době lidé už jinak?

Je pravda, že IT je stále ještě primárně mužskou doménou. Myslím, že se v posledních letech změnilo mnohé, ale některé stereotypy ještě překonané nejsou. Pořád se najdou tací, které přítomnost mladé holky na technické schůzce o databázích či IT bezpečnosti překvapí.

Setkáváš se s takovými reakcemi často?

Ano a myslím si, že každá holka studující IT nebo pracující v technickém odvětví se rovněž setkala s překvapenými pohledy či nějakými komentáři.

Máš za to, že protistrana v ten moment pochybuje o tvých kompetencích?

Může a nemusí. Záleží hodně na lidech a jejich přístupu. Ve své práci se zpravidla setkávám s neutrálním přístupem, kdy klient neřeší, zda s ním jednám já, nebo můj kolega muž. Setkala jsem se ale i s pochybovačnými reakcemi a domnívám se, že v ten moment může klient zkoušet, co a jak si může dovolit a zda tě náhodou nenachytá.

Jak se s něčím takovým člověk vypořádá?

Proti tomu se nedá bojovat a do určité míry to ani nemá smysl. Pokud si chceš získat klientův respekt a pro přístě se vyhnout podobným pohledům, je nutné dokázat, že víš, co říkáš, danému tématu rozumíš a dokážeš vést rovnocenný dialog. Musím však říct, že takových situací jsem zažila minimum.

Je IT vzdělání něco, co může člověku v dané chvíli pomoct?

Může pomoct, ale rozhodně není všespásné. IT jde velmi rychle kupředu. To, co platilo včera, už zítra platit nemusí.

Kolik máte v ITA dívek?

V současné chvíli je nás pět. Plus jsou dvě kolegyně na mateřské. Nad rámec nás pěti se mnou pak na některých IT projektech spolupracuje ještě kolegyně z vedlejšího týmu (interního auditu). Může se tedy stát, že jdeme na čistě IT schůzku jako dvě holky.

To ale paradoxně může někdy přinést i velmi pozitivní reakce, ne?

Ano, jak jsem říkala. Záleží na přístupu jednotlivých lidí a ano, někdy naše přítomnost může přinést i velkou dávku ochoty ze strany našeho klienta.

Co bys poradila mladým dívkám, které zvažují IT jako směr své kariéry, ale možná se vlastně bojí do této řeky vkročit?

Nebát se. Nemusí to být vždy úplně jednoduché, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Je dobré se předem připravit na možné komentáře či pochybovačné pohledy, což se rozhodně snadněji řekne, než udělá. Každopádně je důležité se snažit být nad věcí, nebrat si případné poznámky osobně (což my holky samozřejmě rády děláme) a vždy si najít to pozitivní, co člověka může posunout dál.

Ivča zrovna do týmu hledá juniorního kolegu/kolegyni. Pokud tě práce v IT láká a rád/a by ses podílel/a na jejím příštím projektu, zašli CV.

Volné pozice